graphic-header
Občanský kalendář » «»

únor 2018

2018-1&clndr_act=2018-2-25
2018-3&clndr_act=2018-2-25
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8 9
10
sobota 10. února   »   1 událost
11
neděle 11. února   »   1 událost
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2011  »

Větší než malé množství radiace
autor/ka: Christian Åslund / Greenpeace; Měření radiace ve Fukušimě. 

Vít Kouřil, Zuzana Vlasatá

Větší než malé množství radiace

Doktorka Rianne Teuleová, expertka na radiaci, pracuje v mezinárodní kanceláři Greenpeace pro kampaň zaměřenou na jadernou energetiku. Pochází z Holandska, ale momentálně žije v Johannesburgu. Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima 1 — Daiči vedla jeden ze dvou týmů Greenpeace, které se v okolní oblasti zabývaly měřením radiace a kontaminace půdy a potravin. Elektronickou poštou se s námi podělila o některé zážitky a názory.

V Japonsku strávila Rianne Teuleová dvanáct intenzivních dní na začátku dubna a už po krátké době ji přepadlo zklamání: „Uběhly tři týdny od chvíle, kdy tsunami zpustošila komplex jaderné elektrárny, ale reakce z oficiálních míst zůstávaly stále sporadické a rozporuplné a vyvolávaly v místních obyvatelích zmatek.“ Podle ní bylo v prvních týdnech po katastrofě klíčové nejen to, aby postižení obyvatelé dostávali správné informace, ale také aby byli sami slyšet. „To pomůže předejít tomu, aby vláda a jaderný průmysl zahráli důsledky neštěstí do autu. Ti, kdo jsou za neštěstí zodpovědní, na sebe musí vzít odpovědnost, chránit oběti neštěstí a kompenzovat jejich majetek a živobytí,“ zdůraznila.

V chrámu i v supermarketu

Její tým, zahrnující radiační odborníky z Holandska, Belgie, Německa, Británie, Japonska, Švédska a Španělska, se pohyboval v oblasti mimo dvacetikilometrovou evakuač...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.