graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-17
2018-4&clndr_act=2018-3-17
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 1/2005  »

Hubert Weinzierl

Více prostoru pro přírodu

Německo se potýká s podobnými problémy jako Česká republika: narovnané a vybetonované toky řek, nekonečné monokulturní lány, nepřirozené lesy chudé na živiny, stále se rozrůstající zástavba. Má divočina v dnešní době šanci na přežití? Nad tím se zamýšlí vedoucí osobnost ekologické organizace BUND, německého zástupce mezinárodní federace Friends of the Earth, a prezident Konfederace německých nevládních organizací.

Divočina — to slovo voní svobodnou, nedotčenou, nefalšovanou přírodou. Ale tento sen má málo prostoru v zemi, kde se tyčí smrkové porosty a trávník za domem vypadá, jako by byl vytrénovaný nůžkami na nehty, kde agrární stepi zbavené stromů urážejí oko a každá rostlinka je vysekaná, sotvaže se jí podaří prorazit trhlinu v dlažbě.

Sen o nedotčené přírodě

Naše společnost, která vyhlásila válku plevelu, nesnáší doma nic divokého. To ještě působí prastarý strach. Když je něco zarostlé travou, křovinami, když je něco neproniknutelné a „divoké“, lidé se obávají, že nad tím ztrácejí kontrolu.

Ale o dovolené a před televizní obrazovkou se v nás najednou rodí romantismus, líbí se nám pobřeží, kde nejsou palmy sázené jako stromořadí. Žasneme nad směsicí stromů a rostlin v bujném deštném pralese v Brazílii a teskníme po neposlušnosti přírody, která by se neřídila žádnými plány...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.