graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-21
2018-4&clndr_act=2018-3-21
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 4/2012  »

Volím morálku, toť vše!
autor/ka: Dominik Grohmann 

rozhovor s Anitou Ganowicz-Bączykovou

Volím morálku, toť vše!

Mladá filosofka Anita Ganowicz-Bączyková (*1979) přednáší environmentální etiku a filosofii na Univerzitě kardinála Stefana Wyszyńského ve Varšavě v rámci Institutu ekologie a bioetiky, kde jsem nějakou dobu trávil svá studia. Její přednášky prostupuje osobitá křehkost, v osobním hovoru však vyzařuje rozhodnou energii. Nejinak tomu bylo i při rozhovoru pro Sedmou generaci, během něhož jsme se dotkli situace zeleného hnutí v Polsku, tamního školství, její první knihy, otázky, proč chránit přírodu, nebo i toho, jak a proč se stala semi-vegetariánkou.

Přednášíte filosofii a environmentální etiku. Jak reagují studenti na témata vašich přednášek?

Situace v našem školství je složitá. O environmentální témata jeví zájem jen malá hrstka studentů. Nezájem ale postihuje i obory, které s environmentalistikou nemusí vůbec souviset.

Do značné míry je to dáno snadnou přístupností  vysokoškolského vzdělání. Dnes všichni požadují vyšší vzdělání, ačkoliv je to pak na úkor samotné vědy. Studenti studují, protože musí. A v takovém prostředí se pracuje velmi obtížně.

Přesto se vám v roce 2009 podařilo vydat vaši první knihu Spor o environmentální etiku, kde kritizujete dvě opoziční stanoviska: antropocentrické a biocentrické. Co vám na nich vadí?

Antropocentrické neboli antropoprioristické stanovisko, jak jej nazývá bioetik Tadeusz Ślipko, říká, že člověk není pánem přírody, ale spíše takovým pečovatelem. Kritizuji především Ślipkovu...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.