graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-24
2018-4&clndr_act=2018-3-24
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března (dnes)   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 2/2014  »

Vrátit demokracii na ulici
autor/ka: Denis Nordmann 

Josef Patočka

Vrátit demokracii na ulici

V Brně se po deseti letech připravuje druhé referendum o dávné otázce rozvoje města, totiž vhodné poloze hlavního vlakového nádraží. Při této příležitosti je dobré připomenout, že nejde zdaleka jen o problém technický, ale především politický. Referendum je příležitostí přehodnotit směřování města, vtáhnout lidi zpět do rozhodování o svém okolí a oživit v Brně politickou kulturu.

Letošní rok přináší požehnanou nadílku referend. Krym se již od Ukrajiny úspěšně odtrhnul, jakkoli většina mezinárodního společenství tento krok ne neopodstatněně neuznává. Hlasování na podzim čeká i Skoty, pokud bude svolný Madrid, pak i Katalánce. V České republice — čtvrt století od nastolení formální demokracie — příslib obecného referenda stále ještě beznadějně vězí v ústavě, ne a ne proniknout do ústavního zákona, který by jej učinil skutečností. Však také polistopadový establishment za toto selhání neminul trest, vtělený v neřízenou střelu politického projektu jistého obchodníka s orientálními lahůdkami, který se minulý podzim do sněmovny vřítil se sedmi procenty hlasů v zádech. Kdyby téma referenda neměl, musel by se snad dokonce obtěžovat psaním pořádného programu. Doufejme, že pan Tomio tedy bude, nehledě na všechny své problematické stránky, alespoň v tomto ohledu užitečný ...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.