graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-17
2018-4&clndr_act=2018-3-17
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 6/2017  »

Změna klimatu: Kulturní, nikoli přírodovědný problém
autor/ka: archiv F 

Hugo Charvát

Změna klimatu: Kulturní, nikoli přírodovědný problém

Rozsahem nevelká publikace Jak kultura utváří diskusi o klimatické změně Andrewa J. Hoffmana přináší do českého prostředí důležitý rozměr debaty o změně klimatu. Především v tom, že hlavní překážkou, která v posledku brání zásadním politickým krokům v ochraně klimatického systému Země, není nedostatek vědeckého poznání, ale kulturní nedorozumění, nebo dokonce podvědomá slepota k racionálním argumentům.

Kniha Andrewa J. Hoffmana vznikla v roce 2015, nyní vychází díky Masarykově univerzitě v českém překladu. Ambicí textu bylo přinést čtivé shrnutí studií z posledních let, nezatížené vědeckým jazykem, které naznačí východiska z patové pasti debaty o změně klimatu.

Pravda a důvěra

Základní problém se dá shrnut jednoduše: přestože věda chrlí stovky vysoce kvalitních studií o probíhající změně klimatu, veřejnost zůstává k těmto varováním hluchá. Důvodů k takovému chování je několik, hlavním je podvědomá neochota takové myšlenky vůbec přijmout. Důvodem je, že všechna sdělení filtrujeme přes naše kulturní zázemí, řízené takzvanou kulturní identitou. Jednoduše obvykle věříme tomu, čemu věří členové naší rodiny a našeho společenství.

Jenže změna klimatu je natolik složitý problém, že zpráva o něm vyvolává nedůvěru. Tato nedůvěra má hned čtyři formy. Nedůvěra k pos...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.