graphic-header
Občanský kalendář » «»

březen 2018

2018-2&clndr_act=2018-3-18
2018-4&clndr_act=2018-3-18
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4
5 6 7 8
9
pátek 9. března   »   1 událost
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22
23
pátek 23. března   »   1 událost
24
sobota 24. března   »   1 událost
25
neděle 25. března   »   1 událost
26 27 28 29 30 31
Zůstaňte se 7.G v kontaktu »
Sítnice »

25 let Sedmé generace

Videoanketa k narozeninám 7.G.

Anketa »

Jak zatím hodnotíte rok 2017

můj životní rok

v podstatě dobrý

střídavě oblačno

špaténka, ale byly horší

stál za starou belu

Ke stažení »

Chcete mít 7.G ve svém počítači napořád? Stačí si stáhnout naše tapety, bannery či ikonky.

7.G twitter »

Sedmá generace 3/2014  »

Změna uvnitř
autor/ka: Neekoh 

Naomi Kleinová

Změna uvnitř

Když se sobí telení vinou měnícího se klimatu mine s obdobím hojnosti lišejníku, hovoří biologové o nesouladu. Nám, lidem, ale hrozí nesoulad jiného druhu. Změna klimatu přišla v době rozmachu kultury, která je skutečnému řešení navýsost nepřátelská. Stali jsme se výsledky průmyslového projektu, svázaného s fosilními palivy. Lidé se ale dokázali změnit dřív a dokážou to zase.

Špatné načasování — tak ekologové nazývají jeden z nejznepokojivějších dopadů změny klimatu, který se již začíná projevovat. Jde o proces, při kterém oteplování způsobí, že se různé druhy zvířat minou s životně důležitými zdroji potravy, zejména v čase rozmnožování, kdy může nemožnost opatřit si dostatek živin vést k závažným úbytkům populace.

Tak například migrační vzorce mnoha druhů zpěvného ptactva se vyvíjely po tisíciletí, takže se mláďata líhnou z vajec právě v době největší hojnosti zdrojů potravy, jako například housenek. Rodiče tak nemají potíž nakrmit hladová mláďata. Jaro teď ale často přichází příliš brzy, takže i housenky se líhnou dřív. Když se vylíhnou ptáčata, v některých oblastech už jich není dost, což ohrožuje zdraví a plodnost ptačích populací. Podobné je to se soby karibu v západním Grónsku — když dorazí do tradičních oblastí telení, překv...

Celý text je přístupný pouze předplatitelům. Nepatříte-li mezi jednoho z nich, můžete to napravit zde a získat tak přístup nejen k tomuto článku, ale i ke stovkám dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Máte-li zájem pouze o e-verze Sedmé generace (bez předplacení tištěné 7.G), je tu pro vás e-předplatné, jehož cena se pohybuje již od 200 Kč na rok.

P.S. Jednotlivá čísla jsou dostupná v tištěné podobě na našich prodejních místech a od roku 2012 i v elektronické verzi na portálech rajknih.cz, publero.com a floowie.com.

Login pro stávající předplatitele:

Ztráta hesla Registrace

  Líbí se vám tento článek?
 
  Chcete autora finančně odměnit?
Jak mikroplatby Flattr fungují?


  Související články:

Okomentujte článek na facebooku...

...anebo svůj komentář přidejte zde:


Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.