Jsme s lesy v háji?

23. února 2019 /
Záleží na úhlu pohledu.

Odpověď na tuto otázku záleží na úhlu pohledu každého z nás. Shodnout se a společně pracovat bychom ale měli na tom, ať kolem nás není pusto a háje i lesy mohou znovu vyrůst.

V uplynulých týdnech se právníci spolupracující se Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů ohradili, že vysévat břízu na holiny po kalamitní těžbě je nelegální, a kdo k tomu navádí, působí majiteli pozemků škodu a řešení celé krize lesů medvědí službu. V kampani Zachraňme lesy se do této polarizující debaty nenecháme vtáhnout, je ale třeba připomenout několik podstatných souvislostí.

Již od počátku, kdy jsme s takzvaným guerilla forestingem do českého prostředí přišli, upozorňujeme na důležitost předjednání s vlastníkem či správcem lesa. Ostatně právě proto se stále více zapojujeme do spolupráce s obcemi i úřady. Základním východiskem této debaty je, že dnešní měřítko rozpadu lesů není umělým zalesňováním zvládnutelné, což uvádějí lesníci i samo ministerstvo. Letos má podle konzervativních odhadů ministerstva zemědělství padnout i výrazně přes 30 milionů metrů kubických kůrovcového dřeva, dvakrát více než loni. Za této situace se tak nebavíme o tom, zda mít dlouhodobý zisk z přírodě bližším způsobem pěstovaných lesů, nebo rychlejší z těch pěstovaných nešetrně. Debatu můžeme vést o tom, zda mít lesy postupně připravované břízou či olší, anebo možná také nemít lesy vůbec žádné.
Polemizovat proto nad tím, zda způsobí ekonomickou škodu, když růst cílových dřevin dočasně doplní olše nebo bříza, by bylo výsostně akademické. Olše a bříza totiž především umožní přežití cílových dřevin vytvořením nezbytného zástinu a vlhčího mikroklimatu. Již rozběhlá dynamika přírody se jen tak nezastaví a budeme-li vše dělat tak, jako dosud, nedá se ani očekávat, že by lesy napříště byly pod nátlakem počasí a brouka odolnější. Právě naopak, jedině přímou snahou o změnu v terénní i politické praxi je možné dosáhnout toho, aby lidé ani stromy už nebyli svědky tak nezvladatelného rozpadu lesů.

Veřejný zájem o guerilla foresting nevyprchá. Stojí za ním totiž tisíce lidí, kterým jde o to, aby za jejich humny, nebo třeba v jejich milovaném koutu republiky již nyní vyrůstaly zdravější a svébytné lesy. V kampani Zachraňme lesy jsme právě pro ně vytvořili balík nápadů sepsaných na kartách, který pomůže v úsilí o záchranu lesů nepolevit. Ostatně, podívejte se na smesproles.cz a posuďte sami.

Autor je koordinátorem kampaně Zachraňme lesy.

Jeden komentář: “Jsme s lesy v háji?”

  1. Martin Míček napsal:

    V podstatě souhlas.
    Až na jednu poznámku: proč zavádět tolik „anglismů“.
    Naše krásná a bohatá řeč současnou „anglo-amerikanizací“ trpí, velmi.
    Svět budoucnosti rozhodně nebude tak „anglofilní“ jako dnešní.
    Když už pro nic jiného, tak protože kvůli drancování přírody a zbytečně ze strany „vyspělého společenství civilizovaných“ vyvolávaným válkám takový dále být nesmí.
    Rovnováhy je nám třeba.
    Martin M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.