Konec klimatologie na straně 493

10. dubna 2010 /

Světová klimatologie je víceméně v troskách. Takový dojem si během posledních měsíců patrně odnesl průměrný čtenář českých novin ze čtení svého oblíbeného listu.

Světová klimatologie je víceméně v troskách. Takový dojem si během posledních měsíců patrně odnesl průměrný čtenář českých novin ze čtení svého oblíbeného listu. Hlavně Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) — expertní tým asi 2500 vědců a ekonomů, který sestavila OSN — je prý už víceméně odepsaný. „Jak praská dogma“, uvedl svůj komentář Daniel Kaiser, konzervativní redaktor Lidových novin. Takže se na praskliny podívejme.

IPCC udělal hloupé, zbytečné a neomluvitelné chyby. Konkrétně dvě.

První si vezměme tu, která nejčtenějšímu českému serióznímu deníku stála za otvírák na titulní straně. Každá zpráva IPCC má asi tři tisíce stran. V desáté kapitole druhého dílu té poslední na straně 493 je půl věty a jedno číslo špatně.

Což vyžaduje trochu vysvětlení. Vysokohorské ledovce slouží coby hlavní zdroj vody pro řeky, které zásobují stamiliony lidí v nížinách. IPCC uvedl, že čtyři pětiny ledu v Himálajích roztají do roku 2035, což — jak se ukazuje — není správně. Příběh, jak celý omyl vznikl, je poměrně komplikovaný. Někteří čeští komentátoři tvrdí, že panel citoval z článku v populárně vědeckém časopise. Prostým pohledem na dotyčnou stranu 493 a do přehledu pramenů lze zjistit, že se mýlí. Údaj pochází z osmdesátistránkové technické studie, kterou napsali tři glaciologové, tedy badatelé přes ledovce. Ano, byl v ní omyl. Ne, IPCC nečerpal z amerického magazínu.

Navíc celá chyba nevypovídá vůbec nic o klimatologii. Ve zprávě IPCC je bezchybná pětačtyřicetistránková kapitola o ledu, sněhu a ledovcích plus několik dalších stran prognóz jejich úbytku. Omyl se objevil úplně jinde: v druhé části zprávy, jež pojednává o dopadech změn klimatu na společnost a kterou nepíší klimatologové, nýbrž povětšinou biologové, agronomové, lékaři nebo sociální vědci.

Druhá chyba je ještě směšnější. IPCC tvrdí, že 55 % Nizozemska leží pod hladinou moře. Neleží. Správné číslo by bylo 26 %. Jenomže dokonce i holandské úřady používají několik různých definic, co znamená „pod hladinou moře“. Například ministerstvo dopravy kalkuluje dokonce se 60 %, poněvadž započítává i plochy, jež mohou zalít zimní bouře. Ale hlavně omyl nemá žádný praktický důsledek. Je to údaj poznamenaný mimochodem, coby zajímavost v textu. Panel z něj nevyvozuje žádnou prognózu ani propočet.

To je všechno. Tři tisíce stran. Dvě špatná čísla. Aby bylo jasno: stát se to nemělo a jde o velký průšvih. Vědci nyní vymýšlejí praktická řešení, která by zajistila, že příště k omylu nedojde. Nicméně, kdo kdy sepsal 1500 stran a neudělal ani jednu chybu, nechť se přihlásí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.