Librarium

2. února 2016 /

Odpady — Městské zahradničení — Přes moře s uprchlíky — Muslimové a jejich svět — Jak jsme se stali kolonií — Průvodce ekospotřebitele. Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes obálku, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Thomas Hylland Eriksen: Odpady. Odpad ve světě netušených vedlejších účinků, Doplněk, prosinec 2015

Norský sociální antropolog (Tyranie okamžiku, Syndrom velkého vlka) se v jedenácti kapitolách inspirativně zamýšlí nad neustálým zmnožováním odpadu v moderních společnostech. Eriksena nezajímají jen spalovny, skládky nebo čističky, ale i odpad nemateriální — dez/informace, fámy a vše to, čím jsou dnes „ty internety“ vytapetovány. Autor se též snaží propátrat, jak odpady proměňovat v cenné zdroje. V závěrečném zamyšlení pak připomíná, že čím levnější je zboží, tím více odpadu společnost vyprodukuje, a že dnes je čisté životní prostředí bez odpadků právem privilegovaných, „jak tomu ostatně bylo vždy“. Cenný zdroj.

kolektiv autorů: Městské zahradničení, Permakultura, prosinec 2015

Do čtvrtého dílu permakulturní edice Klíč k soběstačnosti sestavila její šéfredaktorka Eva Hauserová stostránkovou mozaiku textů, předávajících poznatky, jak ve městech „na to“. Na co? Na jedlé ekozahrady, komunitní zahrady, kapesní přírodní zahrady, osmnáctidenní kompost, samozavlažovací květník, akvaponii, dřevěné uhlí, balkonové bylinkaření… Nechybějí ani svědectví o inspirativních městských oázách: Zahradě v pytli, KomPotu, Kokoze, Zahradě Cassiopeia, brněnské zahradě Petra Baxanta nebo bratislavských komunitních zahradách. Nepochybně záslužné brožuře by prospělo méně, zato větších fotografií.

Wolfgang Bauer, Stanislav Krupař: Přes moře s uprchlíky na cestě do Evropy, Grada, prosinec 2015

Renomovaný německý novinář specializující se na Přední východ a český dokumentární fotograf (nyní Newsweek Česko) sledovali roční anabázi syrských válečných uprchlíků, kteří se přes egyptskou Alexandriji snažili dostat do Evropy (většina nakonec našla útočiště v Německu a Švédsku). Drsné, poutavé, soucitné svědectví o obrovském ne/štěstí. Bauer na závěr vybízí: „Také nás, Evropany, mění války na Blízkém východě. Surovíme, plíživě a pozvolna. Tím, že se pokoušíme chránit sami sebe, sami sebe ničíme. Nesmíme to připustit. Nenuťme dále ženy, muže a děti do člunů. Otevřme hranice, teď hned. Buďme milosrdní.“ Amen.

Miloš Mendel: Muslimové a jejich svět, Dingir, prosinec 2015

Jsou muslimové bezpečnostním rizikem pro Českou republiku? Je islám netolerantní náboženství? Co muslimům na Západě vadí? Jak to mají muslimové s homosexualitou, antikoncepcí, alkoholem, obřízkou, kamenováním, harémy, polygamií, halál masem, sebevražednými akcemi, rituály, šarí’ou, džihádem…? Na tyto a mnohé další otázky stručně, věcně, srozumitelně a bez iluzí odpovídá tato hutná příručka uznávaného arabisty a islamologa, kterou by se měli vzít do ruky všichni ti, co v poslední době vyrazili do nesmyslného boje proti „mohamedánům“. Velmi potřebné dílo, které by nemělo chybět v žádné školní ani okresní knihovně.

Ilona Švihlíková: Jak jsme se stali kolonií, Rybka Publishers, říjen 2015

Známá politická ekonomka, hlásící se k husitské a obrozenecké tradici, se ve své třetí knize (Globalizace a krize, Přelom — od velké recese k velké transformaci) snaží doložit, proč česká ekonomika po roce 1989 nenaplnila svůj potenciál, a naopak se stala kolonií stojící na ekonomické i myšlenkové periferii. S pomocí četných čísel dovozuje, že se kvůli zpackané transformaci potýkáme s nižší přidanou hodnotou výroby, nízkými mzdami, vysokou mírou nerovnosti, nezaměstnanosti a chudoby. Vedle rozvoje lokální ekonomiky autorka pléduje pro velkou národní ideu, vyvažující přílišnou devótnost vůči Západu. Stojí za polemiku.

kolektiv autorů: Průvodce ekospotřebitele, Rosa, o. p. s., prosinec 2015

Ve výrazně přepracovaném 4. vydání příručky šetrnějšího životního stylu vás autoři a autorky z ekoneziskovek svižně provedou nástrahami nakupování (jídla, oblečení, dámských hygienických potřeb, včetně ne/důvěryhodných ekoznaček), topením, osvětlením, odpady, odhmyzením, pracími a mycími prostředky nebo péčí o děti. Potěší fůra praktických tipů, srovnávací tabulky, hravé ilustrace, spousta užitečných webových odkazů i seznam ekologických poraden. Více se dozvíte na www.ekospotrebitel.cz. Mýdlu s jelenem, octu, tampónům z mořské houby, konopnému oblečení, biobedýnkám, bezobalovým obchodům nebo dřevěným hračkám zdar.

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme. Kontakt na autora: kouril@sedmagenerace.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.