Librarium

23. září 2016 /

Je planeta Země už plná?—Tváří v tvář Zemi — Jednoduché rodičovství— Ekonomika nerovnosti — Lokální a alternativní ekonomické systémy — 23 způsobů, jak se stát ekohrdinou

Ian Goldin (ed.): Je planeta Země už plná?. Libri, září 2016.

Na otázku z názvu knihy se snaží odpovědět několik oxfordských akademiků z různých oborů — demografie, ekonomie, filosofie, geografie, biologie, fyziky či medicíny. Dozvíme se tak leccos o metabolismu Země a lidské společnosti, dosahování optimální populace, proměnách zemědělských postupů, řešení nedostatku vody, zajišťování nerostných zdrojů nebo o roli veřejné správy. Příspěvek Iana Johnsona pak v tomto kontextu aktualizuje vlivnou publikaci Meze růstu (1972). Podnětný a čísly prošpikovaný sborník vyvažuje katastrofické i těšitelské náhledy na důsledky stále rostoucího počtu lidí na planetě.

Anthony B. Atkinson: Ekonomika nerovnosti, BizBooks, srpen 201.

Britský ekonom v této obsáhlé knize završuje půlstoletí vlastního výzkumu o ekonomické nerovnosti, spravedlnosti a chudobě. Vedle diagnózy současného rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými autor navrhuje pět radikálně reformistických opatření, jak mu čelit: technologickými změnami, důstojně placenými zaměstnáními, sdílením kapitálu, progresivním zdaněním a všeobecným sociálním zabezpečením. V závěrečné části se Atkinson vyrovnává s několika námitkami, proč si tato opatření nemůžeme dovolit — například kvůli všudypřítomnému tlaku globalizace. Pro ne-ekonomy náročný výklad pomáhá zvládnout glosář.

Marek Vácha: Tváří v tvář Zemi, Cesta, září 2016.

Známý katolický kněz a vědec navazuje na loňskou papežovu encykliku Laudato si‘ (z níž často cituje) a snaží se doložit, že křesťanství není v rozporu s ochranou přírody, ba naopak. V první části přesvědčivě upozorňuje, že environmentální krize opravdu existuje. Následně pomocí citátů z Bible a křesťanské literatury obhajuje křesťanské pojetí péče o Zemi, zároveň však zmiňuje i ekologické nevýhody křesťanství (například strnulost katolické církve nebo strach z pohanského vzývání přírody). V nejpodrobnější části se pak autor ptá, kdo je člověk a s pomocí moderní biologie či epigenetiky zdůvodňuje, proč je vše v přírodě spojeno.

kolektiv autorů: Lokální a alternativní ekonomické systémy, Permakultura (CS), září 2016.

Pátý svazek edice Klíč k soběstačnosti (mimo jiné v ní vyšlo Teplo domova či Městské zahradničení) přináší dvacítku textů tematizujících komunitní, nepeněžní, solidární a místní ekonomické modely. V úvodu se Eva Hauserová zamýšlí nad vztahem permakultury a ekonomiky, do světa ekonomických alternativ nás zasvěcuje Naďa Johanisová, Stanislav Kutáček přibližuje lokální multiplikátory, Alena Suchánová ekonomický systém LETS, dále se dočteme o pražském výměnném systému PRALETS, biodynamické farmě Bemargo, sdílecím družstvu Autonapůl, WWOOFingu nebo kápezetkách. Útlý, ale poučný a prakticky využitelný sborník.

Kim J. Payne, Lisa M. Ross: Jednoduché rodičovství, Jota, říjen 2015.

Domácí trh s knihami inspirujícími k „jinému“ rodičovství (například Pomalé rodičovství, Kontaktní rodičovství, Líný rodič či Vychováváme děti a rosteme s nimi) loni obohatilo toto dílo amerického dua rodinný terapeut — spisovatelka. Krátce z jejich receptáře: zavést rytmy a rituály, omezit množství věcí (hračky!) a zvuků, regulovat čas strávený u obrazovek, vyvážit náročné dny klidnějšími, méně „dělat“ a více důvěřovat. „I když vám váš život může připadat jako chaotická změť rádiových signálů, zjednodušení vám umožní najít si svůj vlastní, rodičovský signál.“ Jednoduše napsané, složitěji proveditelné.

Isabel Thomasová: 23 způsobů, jak se stát ekohrdinou, Mladá fronta, září 2016.

Praktická kniha určená pro ty děti (a rodiče), kteří chtějí snížit svoji ekostopu a přiblížit se okolní přírodě. Jak toho dosáhnout? Například si můžete vyrobit tašku ze starého trička nebo džín, pěstovat úrodu v petce či krabici z komixů, udělat ekoburger, zasadit strom, zachytávat dešťovou vodu, ekologicky oslavit narozeniny, vyrobit rybníček, hmyzí domeček, skrýš pro netopýry, krmítko pro ptáky, stoličku z lepenkové krabice nebo akční chňapač na odpadky, zateplit dům pomocí hada z ponožek nebo si rovnou otevřít obchůdek s ekověcmi. Trochu střelený, ale vtipný, prospěšný a svébytně ilustrovaný manuál.

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.