Nelze to posuzovat lidsky

15. října 2009 /

Co se za minulé dva měsíce událo ve společnosti domácí i globální?

Svět se ani po tolik oplakávané smrti Michaela Jacksona nestal „a better place“. Boj se světovou hospodářskou krizí stál země skupiny G20 téměř 11 bilionů dolarů; Česká republika zatím vydala zhruba 80 miliard korun. „V betonu utrácet umíme, na rozdíl od měkkých projektů,“ vysvětlil na počátku září ministr financí Eduard Janota k návrhu rozpočtu, v němž mělo na dálnice jít o 24 miliard více a na školství o 12 miliard méně. Ústavní soud převezl Jirku s Mirkem (i nás všechny ostatní) a parlamentní volby se přesouvají na příští rok. Odpůrci radaru v Brdechoslavili Obamův storno telefonát premiéru Fischerovi. „Nelze to posuzovat lidsky, je to pojistná matematika,“ komentoval ex-ministr zdravotnictví Tomáš Julínek částku 1,1 milionu korun, kterou musí zaplatit Ukrajinka Kateřina Solovjova nemocnici v Motole za třítýdenní pobyt po předčasném porodu dvojčat. I když Solovjova v České republice čtyři roky pracuje a platí zdravotní pojištění, náklady za novoro-zeňata pojistka nekryje, a navíc je pro vysoké riziko odmítla pojistit i komerční pojišťovna VZP. Devatenáctiletá vietnam-ská Češka Lan Pham Thi se stala laureátkou Literární ceny Knižního klubu; v krátkém románu Bílej kůň, žlutej drak poutavě přiblížila život vietnamské komunity uprostřed úplatné, pokrytecké a domýšlivé české majority. Zatímco starosta Litvínova Daniel Volák (ODS) vytáhl do boje proti „nepři-způsobivým“, v Praze vyhlásili squatteři pouliční Týden nepřizpůsobivosti; v rámci něj na pár hodin obsadili chátrající dům na Albertově, než je policie nemilosrdně pozatýkala. Vyšlo najevo, že dva plzeňští kriminalisté nezákonně špehovali Martina Hyťhu z tamní pobočky Dětí Země, zřejmě na zakázku lidí z byznysu. Jedenáctiletý Sam O‘Shea konečně může jezdit do školy v anglickém Portsmouthu na kole; po nátlakujeho matky Angely a petici spoluobčanů nakonecškolní rada uznala, že je cesta pro něj bezpečná. S podtitulem „Ráno vstanu a změním svoje město“ dorazil do kin film Auto*Mat režiséra Martina Marečka. V Praze vystoupil dvanáctičlenný Vienna Vegetable Orchestra, hrající mimo jiné na housle z pórku, píšťalku z mrkve, trubku z okurek a paprik nebo bicí vyrobené z dýně. Transparent s nápisem „Ropné písky — klimatický zločin“ vyvěsilo 25 aktivistů Greenpeace na povrchový důl Shell Albion Sands v severní Albertě a na pár dní zablokovalo jeho provoz; těžba ropných písků způsobuje 3—5krát větší emise než běžná těžba ropy, navíc ničí zachovalé kanadské ekosystémy. Zatímco Evropa zažívá porodní horečku, sedm let tuzemského babyboomu končí. S počítačem neumí pracovat jen necelá 4 % českých dětí ve věku 12—15 let, zatímco ze seniorů starších 65 si nekliknou více než čtyři pětiny. Alespoň mohli užívat překrásného babího léta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2020 vyjde v 2. polovině června.