Občanský kalendář

24. ledna 2018 /
foto: archiv F

Ani letos nebude na této dvoustraně chybět tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • Do konce února. Soužití s velkými šelmami. Krajská knihovna, Karlovy Vary. Putovní výstava, která je již od roku 2009 na cestách po českých a moravských muzeích, galeriích a informačních centrech. Výstava švédských a norských autorů se skládá z 31 panelů, připravilo ji a o české podrobnosti doplnilo Hnutí DUHA. Expozice zobrazuje život vlků, rysů, medvědů a také severských rosomáků. Líčí jejich pokusy o soužití s lidmi v různých částech Evropy a upozorňuje na hlavní problémy, s nimiž se tato vzácná zvířata potýkají.
  • 1. 3. Vyprávění o koniklecové louce na Kamenném vrchu. Dům ochránců přírody, Brno. Přednášejí Hana Korvasová z Lipky a Vilém Jurek z Rezekvítku. Pořádá Přírodovědecký klub v Brně.
  • 2.—3. 3. Pestrovečer. Kulturní dům, Mikulčice. Neoveská cimbálová muzika, Bazztaarklan, Carpet cabinet, Mucha, beseda s Arnoštem Novákem, DIY dílny a další bohatý program na tradičním multikulti festivalu pod produkcí Hnutí Brontosaurus. Více na pestrovecer.cz.

  • 3.—11. 3. Veganfest 2018. Café Práh, Brno. Nejen o veganech v armádě a zdravotnictví. Šestý ročník festivalu plný přednášek, workshopů, sportovních exhibic, koncertů a ochutnávek veganského jídla a další. Detailní program najdete na veganfest.cz/program.
  • 5.—14. 3. Jeden svět. Praha, poté dalších 36 měst po celé ČR. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda, a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. Viz jedensvet.cz/2018.
  • 6. 3. Ohrožená příroda. Toulcův dvůr, Praha. Přednáška ekologa Karla Kerouše (viz rozhovor v 7.G 4/2017) o tom, co všechno přírodu ohrožuje a jak se můžeme podílet na zlepšení situace. Registrace na moravcova@toulcuvdvur.cz.
  • 9. 3. Inspektor Colleno. Od 19 hodin, Divadlo Husa na Provázku, Brno. Hra autorů Mojmíra Vlašína a Petra Pařila ze zákulisí České inspekce životního prostředí. Zve Verdis, Nadace Veronica a Sedmá generace, součástí je i raut z Rebia a Tří ocásků, víno a cimbálovka Veronica. Vstupenky na www.sedmagenerace.cz a v obchodech Nadace Veronica.
  • 9.—11. 3. Stavby z přírodních materiálů 2018. Kulturní Zařízení Domovina, Praha-Holešovice. Zkušení řečníci jako například Sun Ray Kelley, Dan Grmela, Nitzan Iserovitch, Marek Rabik a také workshop hliněných omítek, prezentace ekologicky šetrných firem, vše o akumulačních kamnech a další. Pátý ročník konference pořádá spolek Baobaby.

  • 23.—25. 3. Festival Evolution. Výstaviště Praha-Holešovice. 14. ročník festivalu s více než 400 tuzemskými a zahraničními vystavovateli. Produkty zdravé výživy, bio potraviny, přírodní kosmetika i praktické ekologické výrobky do domácnosti, food zóna s bohatým výběrem bio, veggie, vegan, raw, natur a fair trade potravin, novinky z oblasti výchovy a osobního rozvoje včetně stánku 7.G.
  • 24. 3. Hodina Země 2018. 20:30—21:30, celý svět. Hodinka „načerno“, letos s podtitulem Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my. Přidat akci můžete na www.hodinazeme.cz.

  • 24. 3. Staročeský velikonoční jarmark. 10:00—17:45, Toulcův dvůr, Praha. Přijďte si vyrobit píšťalu, pomlázku, řehtačku nebo jiný předmět vztahující se k jaru a na závěr společně vynést Moranu a zpátky přinést jaro.
  • 7.—8. 4. Jak snížit svoji uhlíkovou stopu a být energeticky soběstačnější? Sobota od 10 hodin až neděle do 14 hodin, Centrum Hostětín Veronica. Dvoudenní workshop mj. ukáže, jak se počítá uhlíková stopa osobní i obecná. Lektor Viktor Třebický z Adaptace měst na změnu klimatu.
  • 11. 4. NGO Market. Forum Karlín, Praha. Prezentace neziskových organizací aktivních ve vzdělávání, dobrovolnictví, oblasti lidských práv, environmentální problematice a dalších oblastech, včetně 7.G. Workshopy, přednášky a diskuse.
  • 14. 4. Sázení vánočních jedliček. Svinošice u Vranova, 10—12 hodin. Společná jarní výsadba jedliček. Výsadbu slavnostně zahájí fanfáry trubačů. Na lokalitě bude připraveno místo pro zasazení jedličky, potřebné nářadí a povídání o naučné stezce s mravencem Lesíkem.Pozor, na Toulcově dvoře v Praze již 17. 3.
  • 20. 4. Den Země. Od 14 hodin, Toulcův dvůr Praha. Den upozorňující na dopady ničení životního prostředí.
  • 20.—22. 4. Úvod do permakultury + jedlý plevel + houby. Spolek Hvozd, Merboltice. Poznávání rašících bylin, divoký plevel, zakládání pěstírny hub, permakultura v praxi. Kurs pro začátečníky i pokročilé. Pořádá Akademie permakultury.

Petice a kampaně

  • Ženy, které zůstaly. Dlouhodobý multimediální projekt pomalé žurnalistiky o životě žen, které ovlivňuje migrace; jejich muži nebo celé rodiny odcházejí a ony zůstávají doma. Autorka projektu Magdaléna Vaculčiaková se aktuálně snaží dozvědět více o ženách v Senegalu. Více najdete na facebookové stránce Women Who Stay.

  • Ruský masakr. Andrej Rudomakha, vedoucí ruské skupiny Přátel Země v severokavkazském Krasnodaru, byl surově zbit krátce poté, kdy on a jeho kolegové zdokumentovali nelegální zábor půdy a stavbu rezidencí na zalesněném pobřeží blízko luxusního majetku spojovaného s prezidentem Vladimírem Putinem. Andrej a jeho kolegové dostali také dopis, v němž je nutí k emigraci z Ruska. Petici na jejich podporu najdete na www.change.org/rudomakh.
  • Zachraňte Pirin. Bulharská vláda se chystá zničit Národní park Pirin za účelem rozšíření lyžařského resortu Bansko, a to na 48 procentech rozlohy parku. Aktuálním cílem protestů je zamítnout rozhodnutí parlamentu o zástavbě a odvolat jeho navrhovatele, ministra životního prostředí Nena Dimova. Více si můžete přečíst na tmssmagazine.com/savepirin-why-are-bulgarians-protesting/ nebo napište na boryana@seznam.cz.

foto: archiv F

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.