Občanský kalendář

1. dubna 2013 /
foto: Miroslav Patrik

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, kterých se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice. A k tomu připomínáme, co se na eko-frontě dělo před jednou generací.

Akce

  • Ukliďme svět — Clean Up the World! Mezinárodní kampaň, v jejímž rámci organizují skupiny dobrovolníků na celém světě úklid svého okolí. O akci stačí informovat Český svaz ochránců přírody, který vám poskytne materiální podporu. Akce probíhá do konce dubna. Více se dozvíte na www.csop.cz.
  • 19. 4.—1. 5. Ekologické dny Olomouc. Třináct dnů nabitých bohatým „zeleným“ programem jednoho z nejstarších ekologických festivalů. Přednášky, promítání, koncerty a ekojarmark s letošním leitmotivem Chvála polyfonie. Pořádá Centrum ekologických aktivit Sluňákov, viz www.slunakov.cz.

  • 23. 4. Aktuální otázky řízení kompostáren. Praha, Osadní 26. Seminář poskytne rady ohledně přípravy a provozu kompostáren, představí jejich technické a ekonomické stránky i právní normy pro spuštění. Pořádá Artezis.
  • 23. 4.Michel Odent v Brně. Brno, sál B. Bakaly, Žerotínovo nám. 6, od 17:30. Lékař Michel Odent je jedním ze zakladatelů hnutí pro přirozený porod a propagátorem porodu do vody. Své názory bude prezentovat v rámci přednášky. Pořádá NESEHNUTÍ.
  • 23.—26. 4. Festival Millenium. Praha. Dokumentární festival s tématem lidských práv, ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje putuje z Bruselu do jiných evropských měst. Filmy můžete zhlédnout v Evropském domě anebo v Domě ochránců přírody.
  • 23.—27. 4. Rekonstrukce panelového domu. Brno, Výstaviště. Interaktivní expozice v rámci Stavebních veletrhů vám představí možnosti a zásady energetické sanace panelákového bytu. Organizuje Centrum pasivního domu.
  • 26.—28. 4.Šetrné hospodaření s vodou. Hostišová u Zlína. Na semináři se dozvíte, jak v praxi hospodařit s dešťovou a šedou vodou. Pořádá občanské sdružení Baobaby.
  • 3. 5. NGO Market. Praha, Národní technická knihovna. Na veletrhu neziskovek se veřejnosti představí více než dvě stě organizací, nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Pořádá Forum 2000.
  • 9.—10. 5. Konference Zdravé domy 2013. Brno, Fakulta architektury, Poříčí 5. Mezinárodní konference se letos zaměří na užití přírodních stavebních materiálů v energeticky úsporných stavbách, udržitelné stavění a tvorbu optimálního vnitřního prostředí staveb. Organizuje Centrum pasivního domu.
  • 10.—12. 5. Přírodní zahrady. Hostišová. Třídenní seminář vám nabízí teorii i praxi tvorby přírodních zahrad. Pořádá občanské sdružení Baobaby.
  • 17.—19. 5. Venkovská krajina 2013. Hostětín. Cílem konference je vytvořit prostor pro mezioborovou diskusi odborníků a studentů se zájmem o téma venkova a krajiny. Pořádá Centrum Veronica Hostětín a Česká společnost pro krajinnou ekologii.
  • 17.—19. 5. Cesta k soběstačnosti. Brno, Fleischnerova 1, CVČ Bystrouška. Víkendový seminář vám poskytne mnoho praktických impulzů pro cestu k soběstačnosti. Od samozásobitelství přes energetickou nezávislost až k principům dobrovolnictví. O čtyři týdny později se seminář uskuteční i v Praze. Pořádá o. s. Ekovesnice.
  • 25. 5. StreetFest.Brno. Jubilejní desátý ročník ProtestFestu, festivalu alternativní kultury věnujícího se sociálním a environmentálním tématům, přinese řadu debat, přednášek a promítání a vyvrcholí tradiční párty v ulicích Brna.

foto: Miroslav Patrik

  • 2. 6. Málo známé studánky u Mokré a Chocholy. Brno, Mariánské údolí, 9―15 hod. Vycházkou ke studánkám v okolí Brna vás povede Rudolf Pecháček ze studánkové poradny Domu ochránců přírody a RNDr. Olga Skácelová, Ph.D. z algologického pracoviště Jihočeské univerzity. Pořádá ČSOP Veronica.
  • 7.—14. 6. GreenCamp. CHKO Třeboňsko. GreenCamp je letní workshop pořádaný studenty Katedry ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci. Je určen pro všechny středoškolské studenty, kteří se zajímají o přírodu, ekologii a biodiverzitu a chtějí aktivně rozvíjet svoje znalosti a zkušenosti.

Petice

  • Petici k transparentnímu výběru lokality pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu naleznete zde.
  • Dopis americkému prezidentu Obamovi, požadující úplné zakázání průmyslové těžby ropy v Arktidě, naleznete na www.greenpeace.org.
  • Proti používání pesticidů v zemědělství, drasticky snižujících stavy včel, můžete zasáhnout na www.avaaz.org.
  • K petici Co vytřídíš, neplatíš!za lepší recyklaci a spravedlivé poplatky za odpad na principu kdo „více třídí, platí méně“ se můžete přidat na www.arnika.org.
  • Souhlas s tím, že jaderné společnosti by měly platit za škody na svých reaktorech vzniklé při nehodě ve Fukušimě, můžete vyjádřit na www.greenpeace.org.
  • E-mail ministrovi zemědělství požadující schválení reformy lesního zákona, která by zajistila zdravější hospodaření v české krajině, můžete odeslat z www.hnutiduha.cz.
  • Petici americké vládě vyjadřující nesouhlas se schválením využívání transgenního lososa jako potraviny naleznete na www.avaaz.org.

foto: www.greenpeace.org

Mezinárodní dny

24. 4. Světový den laboratorních zvířat
25. 4. Světový den malárie
28. 4. Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví v práci
1. 5. Svátek práce
3. 5. Mezinárodní den svobody tisku
3. 5. Den Slunce
8. 5. Světový den Červeného kříže
9.—10. 5. Světový den stěhovavých ptáků
12. 5. Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem
13. 5. Světový den tažných ptáků
15. 5. Mezinárodní den rodiny
17. 5. Světový den informační společnosti
17. 5. Mezinárodní den proti homofobii
21. 5. Světový den kulturní rozmanitosti
22. 5. Mezinárodní den biologické rozmanitosti
24. 5. Evropský den parků
29. 5. Mezinárodní den příslušníků mírových operací OSN
4. 6. Mezinárodní den dětských obětí agrese
5. 6. Světový den životního prostředí
8. 6. Světový den moří a oceánů
12. 6. Světový den proti dětské práci
14. 6. Světový den dárců krve
17. 6. Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha
20. 6. Světový den uprchlíků

Eko-akce před 18 lety

  • V zimě 1994/1995 byla zahájena protikožešinová kampaň, která zahrnovala pochod spoře oděných aktivistů, diskuse pro školáky a pro veřejnost nebo infostánky.
  • Občanskému sdružení Radíč se podařilo prosadit změnu stanoviska místního obecního úřadu o zrušení plánovaného kamenolomu v těsné blízkosti obce, se kterým nesouhlasila většina obyvatel Radíče.
  • Vzniká výzva žádající tři nejvyšší představitele České republiky, aby dali veřejně najevo, že ekologické organizace neohrožují demokracii a nepatří na seznam extremistických skupin. Výzvě předcházelo podezření, že Hnutí DUHA je monitorováno BIS. Výzvu podpořilo přes dvě stě osobností veřejného života.
  • V dubnu je zahájena série akcí 50 dní pro Český kras, vrcholící demonstrací a happeningem v Praze. Místní obyvatelé a ekologické organizace v nich vyjadřují nesouhlas s nesmyslným prodlužováním územního řízení ve věci cementárny u Tmaně, která by mohla vážně poškodit prostředí Českého krasu.
  • Hnutí DUHA podává trestní oznámení pro podezření z týrání zvířat v souvislosti s hostováním cirkusu Berousek v Brně. Městská veterinární správa Brna posudek přešetřila a nezjistila žádné pochybení. Odborný posudek, který vedl k rozhodnutí, však z neznámých důvodů tají.
  • V říjnu proběhla blokáda JE Temelín, které se zúčastnilo asi 250 aktivistů. Účastníci se několikrát neúspěšně pokoušeli obsadit hlavní i vedlejší vchody do elektrárny.
  • Děti Země začaly s národní kampaní Alternativa k dálnici do Drážďan existuje sběrem podpisů pod petici Za prosazení silničního spojení do Saska bez dálnice D8, adresovanou ministru dopravy.

Připravila Barbora Bakošová. Aktualizovaný kalendář můžete sledovat zde.

Článek vznikl v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.