Obrázky

2. ledna 2003 /

Rezervace není privátní byznys. Koncem roku ministerstvo životního prostředí nepovolilo další provoz vleku uprostřed unikátního smrkového lesa na Lysé hoře. Podařilo se toho dosáhnout díky dlouholetému snažení místního Sdružení Beskydčan.

Takzvaná Severní sjezdovka, která leží v první, nejpřísněji střežené zóně chráněné krajinné oblasti, byla léta v provozu de facto jako černá stavba. Oficiálně zde nikdy nepřestal růst les. Ve skutečnosti ale do vzácného horského lesa zasahuje masivní jizva, kterou sem pronikají vichřice, jež způsobují polomy. Rozhodnutí ministerstva umožní tuto plochu zalesnit.

Loňské rozhodnutí Ambrozkova předchůdce Miloše Kužvarta omezit provoz vleků v Národní přírodní rezervaci Praděd se setkalo s ostrou reakcí politiků, ale širokým souhlasem veřejnosti. Václav Klaus jej označil za „konec světa“, ale podle průzkumu veřejného mínění 65 % lidí dává přednost ochraně přírody, zatímco vleky podporuje jen 17 % dotázaných.

(podle tiskové zprávy Hnutí DUHA)

Vrabec domácí vymírá. Česká ornitologická společnost zvolila vrabce domácího Ptákem roku 2003. Hlavním důvodem byla skutečnost, že vrabci začali velmi rychle mizet a doposud se nepodařilo objevit příčinu. Ornitologové odhadují, že se počty těchto dříve běžných ptáků za posledních 20 let snížily o téměř 60 procent.

Podle ornitologů je zatím jisté pouze to, že mláďata nejsou schopna přežít první rok svého života. Přesné důvody ale zatím nikdo neobjevil. Jedna z teorií tvrdí, že vrabci doplácejí na zavádění bezolovnatého benzínu. Při jeho spalování totiž vzniká pro drobný hmyz toxická sloučenina. Mláďata však jsou závislá právě na takové potravě. Mezi další uváděné příčiny patří také nedostatek potravy, který s sebou nesou změny v krajině a hospodaření, a ztráta možností pro stavbu hnízda kvůli novým metodám zateplování. Vymírání vrabců ve městech se zase dává do souvislosti s rostoucím výskytem poštolek.

(podle ČTK)

Informace? Nedáme! Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odmítá Ekologickému právnímu servisu poskytnout informace, ze kterých vycházel při povolování výjimky ze zákazu veřejné podpory pro společnost Nemak. Toto rozhodnutí jí totiž povolilo investiční pobídky. EPS se proto obrátil na soud, aby úřad přiměl požadované informace zveřejnit.

ÚOHS v květnu loňského roku povolil výjimku ze zákazu veřejné podpory pro společnost Nemak Europe, s.r.o., což prakticky znamená: desetileté daňové prázdniny (slevy na dani), poté dotace na vytváření nových pracovních míst a rekvalifikace v celkové výši 64,8 milionů korun. Úřad pak v srpnu 2002 povolil pro Nemak prodej pozemků v hodnotě přes 65 milionů korun za symbolickou jednu korunu za metr čtvereční. Město Most hodlá investovat do celé průmyslové zóny, v níž staví Nemak svou továrnu, okolo 150 milionů korun, ovšem z toho téměř polovinu může získat jako dotaci od státu.

(podle tiskové zprávy Ekologického právního servisu)

Dow ať vyčistí Bhópál. Počátkem ledna doručilo deset aktivistů Greenpeace sedm zabezpečených barelů s 250 kilogramy odpadu z indického Bhópálu do největšího evropského střediska firmy Dow v Nizozemí. Tato společnost od roku 1999 vlastní firmu Union Carbide, která opustila Bhópál ihned poté, co v prosinci 1984 došlo v její chemičce k havárii. Jedovatý plyn, který zamořil město, během několika dní zabil zhruba 8000 lidí a dalšímu půl milionu vážně poškodil zdraví (viz SG 12/2002). Greenpeace požaduje, aby Dow přijal odpovědnost za stovky tun nebezpečného odpadu, který po katastrofě zůstal v opuštěné továrně, a zlikvidoval jej.

(podle tiskové zprávy Greenpeace)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.