Plochý prezident

10. dubna 2008 /
Bylo by to děsivé, kdyby to nebylo legrační. Zmrtvýchvstání Hovorů z Lán, tentokrát ovšem v globalizované verzi a s jiným protagonistou: přímý přenos z New Yorku, v hlavní roli Václav Klaus a téma: zbytečná panika kolem globálního oteplování.

„Tak já myslím, že tato velká, pětisetčlenná konference v New Yorku, které se zúčastnili zástupci vědy z nejrůznějších zemí světa, já myslím, že je klasickým případem toho, jak o těchto věcech racionálně, rozumně, nahlas mluvit a jak přece jenom otevřít oči některým lidem, kteří, já myslím, naprosto mylně věří doktríně globálního oteplování,“ hovoří pan prezident o večírku, který za peníze štědrých sponzorů z Exxon Mobile Corporation (ropná společnost) uspořádal Heartland Institute (think-tank zpochybňující globální změny klimatu).

„Jaké argumenty vás zaujaly?“ táže se zdvořile moderátorka.

„Tak já jsem byl velmi potěšen skladbou účastníků,“ odpovídá k věci Pan Prezident. „Přijeli renomovaní vědci z desítek univerzit celého světa. Já některé z nich znal, některé už jsem viděl na podobných menších akcích, ale toto byla taková největší, velkolepá akce tohoto typu. A myslím, že ta argumentace spousty z nich byla velmi jasná, velmi přesvědčivá, velmi racionální, a já doufám, že už konečně skončí taková ta nesmyslná hypotéza o tom, že věda je sjednocená, že už je to všechno jasné. Já myslím, že to opravdu jasné není a tohle byl takový malý příspěvek k tomu, abychom o tom začali uvažovat racionálně.“

Hmm. Co dodat…

Snad jenom to, že Klaus se už díky médiím stal postavou doslova transcendentální. Že už to není skutečný člověk, ale značka, se kterou se pojí vždycky jenom jedna asociace — něco jako panáček Michelin, Béda Trávníček, linuxovský tučňák, anebo třeba okřídlený pegas, který je maskotem Exxonu. A kterou velká, ale opravdu velká většina renomovaných redaktorů tohoto časopisu považuje za naprosto nesmyslnou, naprosto iracionální, naprosto nepřesvědčivou…

A veřejnoprávní televize, místo aby divákům rozšířila obzory a práskla organizátory téhle povedené kon-firmace, pokládá státotvorné otázky a dokonce ani nevyžaduje odpověď. A stává se tak spolupachatelem tvorby jednorozměrného prezidenta, jehož portrét se tak krásně vyjímá na zdech školních tříd a na známkách (upozornění: použít modrou, ne zelenou tiskařskou čerň!). Ostatně, novinové stránky i moderní televizní obrazovky vlastně ze své podstaty ploché jsou. A jaký jiný by mohl být člověk, který se tam už skoro dvacet let pravidelně vyskytuje?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.