Slova místo činů — činy místo slov?

22. června 2013 /
foto: Miroslav Patrik. ProtestFest 2013, Brno.

České environmentální organizace jsou v posledním desetiletí poměrně umírněné a krotké. Oproti některým zahraničním environmentálním skupinám neblokují staveniště dálnic, neničí pole geneticky modifikovaných plodin, neobsazují uhelné elektrárny ani kanceláře korporací a bank, neokupují letištní ranveje, nepoškozují stavební stroje a řešení klimatických změn nespojují se sociální změnou vedoucí k odstranění kapitalismu. Místo toho připomínkují zákony, účastní se správních řízení, informují, vzdělávají, recyklují, v tichosti lobbují a téměř dvě desetiletí české veřejnosti dokazují, že nejsou extrémní, že nejsou radikální, že jsou přijatelné. Teprve předloňská naprosto výjimečná blokáda proti kácení v šumavském národním parku připomněla, že blokády a přímé akce jsou ještě stále součástí jejich repertoáru a představivosti. 

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo nejprve rozhodnout o schválení tohoto komentáře a jeho následném zveřejnění. Více v "Pravidlech pro komentáře" níže. Děkujeme za pochopení.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2020 vyjde v 2. polovině února.