Tipy na vánoční dárky

6. prosince 2017 /
foto: Pxhere

Sedmá generace pro vás už podruhé připravila tipy na dárky, jejichž zakoupením podpoříte malé či lokální obchody, výrobky citlivé k životnímu prostředí nebo nápady těch, kteří chtějí něco v naší společnosti změnit.

Ekologický diář na rok 2018

Vhodný dárek pro ty, kdo stále ještě nosí v tašce diář, a nepoznamenávají si už všechno do mobilu. SKOBA je knihařská dílna na pražském Žižkově. Ručně vyrábí diáře, zápisníky a skicáky z recyklovaných materiálů a ekologického papíru. Používají také ekologicky šetrné výrobní postupy. Darovaný diář bude zaručeně jediný svého druhu.

Bezodpadové dárky

Chcete-li své blízké inspirovat k životu s méně odpady, radost jim v tomto směru udělá knížka Domácnost bez odpadu od Bey Johnson. V ní váš obdarovaný nalezne praktické odpovědi na vše možné dotazy k tématu.

Potěšit můžete i jinak, například kompostovatelnou houbičkou na mytí nádobí z odrůdy tykve válcovité, látkovými pytlíky na nákupy v bezobalových obchodech nebo poukázkou na nákup v podobném obchodě. V benefičním obchůdku Hnutí DUHA jsou též k dostání svačinové ubrousky, třeba pro vaše přátele s ratolestmi.

Příroda na DVD

Slovenský dokumentarista Erik Baláž už mnoho let zachycuje život divoké přírody a letos získal ocenění Bílá vrána, které na Slovensku udělují Nadace VIA IURIS a Aliancia Fair Play lidem, jež mají odvahu dělat věci jinak a upozorňovat na to, co nefunguje. V případě Erikovy práce to není nefungující příroda, nýbrž systém, který jí nechrání. A Balážovy filmy chtějí mimo jiné diváky k ochraně divočiny inspirovat. Darovat můžete buď Život v oblakoch nebo jak plyne Živá rieka.

Férová móda

Férově vyrobená, k životnímu prostředí šetrná a navíc ještě slow ― tuto skvělou kombinaci nabízí zlínský oděvní GreenButik. Nejste-li ze Zlína, v jejich e-shopu naleznete zboží od několika různých značek, u nichž máte záruku dlouhověkosti, ekologicky šetrných materiálů, férové mzdy pro farmáře a šičky.

Froggywear je slovenská značka oblečení z vlny merino. Ta podle potřeby zahřeje i zchladí. Oblečení se šije na Slovensku, je originálně nazvané a vzhledem k čerstvému přírůstku do rodiny majitelů Jany s Tomášem už zde vedle turistických či sportovních oděvů pro dospělé nakoupíte i termoprádlo pro nejmenší.

Zdravý cukr

Luka Ondrišák je Slovák, který se pustil do podnikání v Indonésii. Společně s indonéskými farmáři vyrábí na Jávě kvalitní cukr z květů kokosových palem. Ne, kvůli těmto se v zemi nekácejí pralesy, tyto kokosové palmy rostou v okolí domovů místních obyvatel. Luka se svými kolegy učí farmáře celému procesu výroby, aby mohli prodávat konečný produkt, za nějž dostanou vyšší odměnu než za pouhý nektar. Jde to takzvaný direct trade ― přímý obchod. Jeho firma Divine Spices dováží tento kvalitní a zdravý kokosový cukri do střední Evropy, nově i v půlkilovém balení v obalu z rostlinného škrobu.

Zahřejte se Absyntem

Malé knižní nakladatelství Absynt nejdříve na Slovensko přineslo reportážní tituly od velikánů oceňovaných Nobelovými cenami za literaturu. V tomto roce se vydalo i na český trh. Ať již vaše blízké zajímá Balkán, Afrika nebo Sibiř, v e-shopu se můžete prohrabat edicí Prokletí reportéři nebo slovenskou nabídkou ze stejnojmenné edice Prekliati reportéri a vybrat pro ně knížku dle jejich gusta. Osobně doporučuji Pol Potov úsmev, jehož nečekaná struktura potěší duši každého čtenářského fajnšmekra. Sbírka příběhů Eben Ryszarda Kapusćińského vás zase sugestivně přenese do afrických reálií a Vitajte v raji Jennie Dielemansové je dokonalou reportáží o dopadech masového turismu.

E-shopy s dobrým pocitem

Své e-shopy dnes má i řada neziskovek, díky čemuž si vydělávají na své projekty. Například Člověk v tísni se již po osmé spojil s Nadačním fondem Veolia, aby vám nabídli karafy na vodu. Za vaše peníze pak organizace dostane vodu do těch částí Etiopie, kde normálně není. Tento rok nese karafa motiv africké gazely a každá je ručně vyrobená v nejstarší české sklárně Květná. Přispět na projekt Voda pro Afriku můžete darováním šálku s gazelou nebo čajem rooibos.

O Petrovi Hindrichovi z Green Books, který se v Indonésii pustil do zakládání knihoven s knížkami s environmentální tematikou, jsme v Sedmé generaci už taky psali. Co kdybyste někomu darovali založení takové knihovny? Nebo aspoň několik knížek do ní?

V Benefičním obchodu Hnutí DUHA pak můžete mimo výše uvedené zakoupit třeba i vánoční váleček z FSC bukového dřeva nebo sadu Můj kus divočiny s lesním substrátem a dvěma naklíčenými žaludy.

Čas nad zlato

Rozcestovaná po celém světě se stále více ujišťuji, že nejlepší, co můžeme darovat těm, na kterých nám záleží, je čas. Mamce darujte poukaz třeba na společnou návštěvu kadeřnice, s babičkou si zajděte na její oblíbené místo, tátu pozvěte do kina. Kámošku vytáhněte na kurz ovocnářství. Přítelkyni uvařte oblíbené jídlo nebo jí pozvěte na kurz pečení kváskového chleba. S časem tak darujete i zážitek. Fantazii se meze nekladou.

Dobrý nápad

Někdy máme chuť darovat někomu něco jenom tak ― protože se nám třeba líbí jeho nápad a chceme ho podpořit v jeho uskutečnění. Mluvím samozřejmě o crowdfundingu neboli financování projektů širokou veřejností.

Gréta je knížka malého knižního nakladatelství pro děti Egreš, píšícího o fauně a flóře. Hlavní postavou příběhu je velryba Gréta, které najde doktor v bříšku plasty. Vydání díla můžete podpořit a zároveň si jej tak i předobjednat díky kampani na portálu Startlab.sk.

Chystá se někdo ve vašem okolí stavět mobilní, zdravý dům a neví, jak na to? Pak mu prostřednictvím crowdfundingu kupte dokument, na kterém pracuje mladá rodina Matúšových z projektu Lifereset.

Pokud jste stále ještě na vážkách, podívejte se na tipy z loňského roku. Samozřejmě budeme moc rádi, pokud někomu věnujete předplatné Sedmé generace.

P. S.: Redakční tip: Naše redaktorka Magdaléna Vaculčiaková chystá společně s fotografem Noelem Rojem pomalé multimediální reportáže pod názvem Ženy, které zůstaly. Chtějí v nich zachytit osudy mexických, senegalských, etiopských a výhledově i českých a slovenských žen, jejichž muži odcházejí do cizích zemí. Cílem projektu je nabídnout jiný pohled na migraci, získaný přímo v terénu. S hrdinkami příběhů budou vždy nějaký čas žít, aby získali jejich důvěru a lépe pochopili jejich situaci. Budeme rádi, pokud podpoříte jejich crowdfundingový projekt na Starlab.sk. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.