TOP 09: Facebook, TROP 09: Milada

26. července 2009 /

V minulých dvou měsících se pro mediální sloupek nabízelo hned několik lákavých témat. Jednak raketový nástup nové strany dua Kalousek-Schwarzenberg TOP 09, které se podařilo skvěle prodat bleskový průzkum STEM a okupovat média s titulkem „až 40% lidí by mohlo volit TOP 09“. Gratulujeme, o tom si Strana zelených nemohla nechat zdát ani ve vrcholné formě roku 2006.

Jednak nešel přehlédnout nástup takzvané facebookové revoluce, symbolizovaný vaječnými eurovolbami. Facebook se tak stal vedle šrotovného a Entropy třetím klíčovým pojmem roku. Dlužno dodat, že vedle osmi set tisíc našinců si na něm zřídila profil i Sedmá generace — zatím nám fandí 240 fanynek a fanoušků, děkujeme. Mimochodem, 7G zde ojediněle upozornila na podstatný rozměr házení vejci, když citovala Karla Kohouta z nadace Drůbež v tísni: „Házení vajíček je plivancem milionům tuzemských slepic vězněných v těsných klecích.“

Obšírněji zmiňme až kauzu třetí, vyhnání squatterů z vily Milada spojenými silami policie a bezpečnostní agentury. Jestliže u CzechTeku média vytvořila morální paniku, tedy stav neadekvátního hromadného znepokojení, jak ze „zfetovaných“ teknařů, tak z „Paroubkovy“ policie (viz 7G 6/2008), letos v morálním bahně zůstali „asociální“ squatteři sami. Například v obrazové reportáži Novinek.cz, nejsledovanějšího českého zpravodajského portálu, jsme se z místa bojiště promptně dozvěděli, že squatteři obtěžují okolí hlukem a zápachem „a hlavně tady nemají co dělat, protože je to objekt, který někomu patří a je potřeba jej zkulturnit“, jak zdůvodnil zásah starosta Prahy 8 Josef Nosek. (Už se té kultůry nemůžu dočkat.) Po třech záběrech rozházených věcí v pokojích následuje komentář redaktorky Martiny Hřebíkové: „Tak takto vypadá vila Milada po třináctiletém obývání squattery.“ Svatá Milado Horáková! A následně pan starosta dovádí normalizační kýč k dokonalosti: „Místo aby hasiči dneska pomáhali na Moravě, místo aby se policie starala o pořádek, tak kvůli několika jedincům, kteří si hrají na svobodné bezdomovce, tady musí všichni zasahovat.“
    
Ale bylo ještě hůř. Ve druhé reportáži si náš hrdina střihl se sličnou paní redaktorkou laškovnou „televarietní“ scénku. Procházeje jednotlivými bordel-pokoji Milady, nabízel v roli realitního agenta klientce „příjemný byteček“, přičemž ironicky vyzdvihoval přednosti těch či oněch „moderních řešení“, s potutelnou pointou:
„Paní redaktorko, chtěl bych se zeptat: berete ho?“
„Já myslím, že není co řešit. Je to krásný.“

Ne, nebylo co řešit. Obyvatel cenného a navíc posledního centra autonomní kultury v Čechách se v navýsost zkultivátorovaných mediálních alejích nezastal téměř nikdo.

Co dodat? Nápis z protestního plakátu: Růže mají trny, svoboda squaty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.