D8: kontroverzní jizva Českého středohoří

18. srpna 2019 /
foto: archiv Dětí Země. Dálnice D8 z Lovosic do Řehlovic přes CHKO České středohoří.
V parném letním odpoledni halí kuželovité kopce Českého středohoří mlžný opar. Výhled z vrcholu majestátního čedičového kopce Lovoš na druhou největší chráněnou krajinnou oblast České republiky bere dech. Na obou březích řeky Labe se vlní pásy sopečných hornin a z vyhlídky lze obdivovat horu Milešovku, památný Říp, Polabskou nížinu, ale také tisíce aut, která třetím rokem denně sviští po dálnici D8. Devadesát dva kilometrů dlouhá dálnice se zakousla — navzdory zákonu o ochraně přírody a krajiny — do rizikového sesuvného území CHKO. Během třiceti let se stavba stihla prodražit asi o pět miliard korun a investice do ní proudí dál. Plyne z tohoto smutného příběhu nějaké poučení?

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo nejprve rozhodnout o schválení tohoto komentáře a jeho následném zveřejnění. Více v "Pravidlech pro komentáře" níže. Děkujeme za pochopení.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2019 vyjde v 2. polovině prosince.