Ekozoická éra

26. listopadu 2016 /
foto: foto: archiv F

Thomas Berry(1914—2009), americký kulturní historik, religionista, kosmolog, přední myslitel teilhardovské filosofické tradice a jeden z nejpodnětnějších ekologických myslitelů 20. století, který zevrubně analyzoval povahu odcizení kultury a spirituality Západu od Země. Abychom mohli jako jednotlivci i jako lidský druh podle Berryho uspět, musíme porozumět „příběhu vesmíru“. Společně s kosmologem Brianem Swimmem rozvinul Berry evoluční kosmologii „nového příběhu“,sjednocující vědu a spiritualitu, jež lidstvo, Zemi a vesmír chápe jako jednu mnohotvárnou evoluční událost. Thomas Berry je autorem řady publikací: The New Story (1978), The Dream of the Earth (1988), The Universe Story (s Brianem Simmem, 1992), The Great Work — Our Way into the Future (1999), The Sacred Universe (2009) a dalších. V češtině vyšel Berryho klíčový esej Louka za potokem v časopise Sedmá generace(1/2009). Tento text je první částí autorovy přednášky Ekozoic Era, přednesené na Schumacher College v roce 1991 a publikované v Eleventh Annual E. F. Schumacher Lectures, viz www.schumachersociety.org. Přeložil Jiří Zemánek. Více o Berryho díle najdete na www.thomasberry.org.          

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo nejprve rozhodnout o schválení tohoto komentáře a jeho následném zveřejnění. Více v "Pravidlech pro komentáře" níže. Děkujeme za pochopení.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2020 vyjde v 2. polovině února.