Jak žít ve vesmíru

29. dubna 2019 /
foto: Obraz evoluce vesmíru.
Brian Thomas Swimme (*1950) je matematický kosmolog, ředitel Centra pro příběh vesmíru při Kalifornském institutu integrálních studií v San Francisku a v současnosti hlavní představitel kosmologie epiky evoluce, která nahlíží evoluci vesmíru jako jeden souvislý příběh a zkoumá, jak my lidé do tohoto velkého příběhu zapadáme, jakou roli v jeho evoluční dynamice hrajeme. Tato nová kosmologie, která po dlouhé době znovu sjednocuje vědu a spiritualitu, se zrodila ze spolupráce mezi Brianem T. Swimmem a ekoteologem a kulturním historikem Thomasem Berrym, kteří v roce 1992 společně vydali klíčovou knihu The Universe Story (viz též texty Thomase Berryho Louka za potokem a Ekozoická éra v Sedmé generaci 1/2009 a 1/2016). Uvedená ukázka je z autorovy knihy The Hidden Hearth of Cosmos (sedmá kapitola The Large-Scale Structure of Space and Time, s. 55—62), jejíž české vydání chystá pod názvem Skryté srdce kosmu pražské nakladatelství Malvern. Překlad Jiří Zemánek.

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo nejprve rozhodnout o schválení tohoto komentáře a jeho následném zveřejnění. Více v "Pravidlech pro komentáře" níže. Děkujeme za pochopení.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2019 vyjde v 2. polovině prosince.