Lesy na suchu

23. února 2019 /
foto: archív Společnosti přátel Jeseníků (vše). Jeseníky mimo CHKO.
Poslední lednovou sobotu začínajícího roku leží pod sněhem téměř celá Česká republika. Srážky se tentokrát nevyhnuly ani Bruntálsku. Cesta vlakem k východnímu úpatí Jeseníků občas odhalí pohled na holé zasněžené kopce, kde se místy tyčí prořídlé skupinky stromů. Právě v této oblasti začal kolem roku 2014 nenápadný malý brouček kousek po kousku mocně ujídat z oslabených tuzemských lesů. Ze Zlatohorské vrchoviny si lýkožrout prokousal svou cestu skrz Osoblažsko k Nízkému Jeseníku a pokračuje dál na Hrubý Jeseník. Marný boj s kůrovcovou kalamitou dnes vede v republice sedm krajů. Bude hůř?

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Jeden komentář: “Lesy na suchu

  1. Jan Žák napsal:

    Dobrý den,
    děkuji za pěkný článek. Na rozdíl od článku Naše lesy nevzkvétají (https://www.sedmagenerace.cz/nase-lesy-nevzkvetaji/), v kterém byly různé nepřesnosti, k Vašemu článku nemám z odborného hlediska výhrady.

    Pěkný den
    Honza „Čáp“ Žák, lesnický typolog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo nejprve rozhodnout o schválení tohoto komentáře a jeho následném zveřejnění. Více v "Pravidlech pro komentáře" níže. Děkujeme za pochopení.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2019 vyjde v 2. polovině prosince.