Librarium

23. června 2019 /
Cesta k nesvobodě — Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii — Zapomenuté 20. století — V sibiřských lesích — Divočina — Projekt Gilgameš

Timothy Snyder
Cesta k nesvobodě
Paseka, květen 2019

Cesta k nesvobodě Timothyho Snydera je jednou z nejdůležitějších knih současnosti,“ píše ve své recenzi Erik Tabery. „Kdo chce rozumět dění ve světě, ale i v Česku, nemůže tuto knihu minout,“ dodává vzápětí. Uznávaný historik ve své knize nabité politickými fakty a reáliemi poutavě přibližuje ideje a kulturu současného Ruska a promyšlený „vývoz“ jeho autoritářských myšlenek do zbytku Evropy i Spojených států amerických. Až mrazivě přesně ukazuje, jak se k nám šíří strach a nejistota rozdělující společnost a připravující půdu pro zájmy ruské ideologie.

Sylvain Tesson
V sibiřských lesích
Garamond, duben 2019

Francouzský spisovatel Sylvian Tesson se rozhodl strávit půl roku v divoké pustině Sibiře. Společnost mu dělali dva psi, pořádný špalík klasických knih, vodka a doutníky. Deníkovou formou poutavě zaznamenává své každodenní radosti, problémy, myšlenky i občasná setkání uprostřed tajgy u Bajkalu. Nečekejte dlouhé poetické popisy přírody ani filosofování nad lidským údělem. Ani jedno sice nechybí, není ale obsahem v takové míře, aby kniha ztratila svižnou čtivost. Text také doplňuje inspirativní seznam knih, které si autor vezl s sebou.

kolektiv autorů
Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii
Kazda, září 2018

Máte doma jedlou a prací sodu, ocet, kyselinu citronovou a jádrové mýdlo? Gratulujeme! Nyní můžete vyhodit všechny ostatní čisticí prostředky i kosmetiku. Přikupte jen pár esenciálních olejů a můžete si vyrobit vše od deodorantu přes prací gel po krém na ruce. V příručce naleznete více než tři stovky tipů na minimalistické čištění všeho druhu, úklid i praní, zdravější alternativy ke kosmetickým prostředkům, jídlu a lékům i nápady na ekologičtější zahradnické praktiky. Ve všech těchto oblastech se zorientujete díky srozumitelně popsaným receptům.

kolektiv autorů
Divočina
Novela Bohemica, květen 2019

Čtyřiadvacet povídek různých žánrů spojuje divočina — někdy více, jindy méně zřejmá. Najdeme ji jak v brazilském pralese a „divoších“ z dávné minulosti, tak u rybníka či na chalupě, ale i v komplikovaných vztazích. Stejně pestré jako podoby divokosti jsou i přispívající autoři. Najdeme mezi nimi uznávané spisovatelky jako Markétu Pilátovou, Annu Bolavou či Alenu Mornštajnovou, ale i u nás méně známé zahraniční autory. Povídky původně vycházely v kulturní příloze Práva, nyní je najdete v jedné knize, jejíž koupí podpoříte kampaň Hnutí DUHA Zachraňme lesy.

Tony Judt
Zapomenuté 20. století
Prostor, únor 2019

„Svět, který jsme ztratili teprve nedávno, už je zpola zapomenutý,“ hodnotí naše vnímání dvacátého století historik Tony Judt. Právě naše selektivní a notně zkreslené vzpomínání na nedávné události tvoří pojící linku jeho dvaceti tří esejí z let 1994—2006. V nich se věnuje více i méně známým událostem a osobnostem formujícím tehdejší dobu. Podle něj chápeme uběhlé století jako politicky extrémní, vedené tragicky mylnými rozhodnutími. Neuvědomujeme si však, že jeho konec neznamená kouzelnou proměnu společnosti a záruku míru. Své chyby můžeme opakovat.

Štěpán Kučera
Projekt Gilgameš
Druhé město, březen 2019

Jaký je smysl lidského života? Na věčnou otázku tentokrát odpovídá lidmi vytvořená superinteligence. V knize Štěpána Kučery se od ní nedočkáme jednoduché poučky — namísto toho vypráví mytologický příběh. Lidé z něj přitom nevycházejí jako ušlechtilí hrdinové. Umělá inteligence je vidí spíše jako zaostalé a agresivní: „Sebedokonalejší myšlenka, která má spojit svět, rozdělí lidstvo do dvou znepřátelených skupin, které spolu bojují o její správný výklad,“ tvrdí. Tomuto soudu ze sociálně i ekologicky zdevastované budoucnosti se žel nemůžeme divit.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes obálky knih na webu 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.