Méně vody v lahvích — více v krajině

19. října 2009 /

Do Ekologického kompostu jsme opět přihodili pozoruhodné eko-události posledních dvou měsíců.

S rozpačitými výsledky skončily rozhovory OSN o ochraně klimatu v Bonnu poté, co se jednání zadrhla na mrtvém bodě kvůli — jak jinak — penězům. Čtvrtý nejmenší a stou-pající hladinou možná nejohroženější stát světa, tichomořské Tuvalu, se rozhodl jít příkladem větším zemím a vyrábět do deseti let veškerou elektřinu obnovitelně. PrezidentKlaus pokřtil svou novou knihu Modrá planeta v ohrožení a vyzval občany k výbavě plýtvavými žárovkami „na zbytek života“.

K dalšímu „omezení svobody“ spočívajícímu v čerstvém eurozákazu rtuťových teploměrů nicméně zůstal němý. Průzkum Eurobarometr ukázal, že Čechy zajímají dopady výrobků na životní prostředí nejméně z celé Unie; největší skepsi chováme i k případnému povinnému uvedení uhlíkové stopy na obalech. Tématem švédského předsednictví EU se stal boj proti ekonomické krizi a změně klimatu. Poslanci přijali zákon urychlující výstavbu dálnic a elektráren tím, že odňali státu povinnost být vlastníkem dotčených pozemků. Zmírněné podmínky vládního programu Zelená úsporám konečně vyšly vstříc i drobnějším projektům. Starost o životní prostředí a zbytečné výdaje přivedly obyvatele australského městečka Bundanoon — zřejmě jako první na světě — k rozhodnutí zakázat na svém území prodej balené vody; na vodu z vodovodu by chtěla Pražany navnadit i kampaň vodárenské společnosti Veolia. Studie vědců z coloradského Národního centra pro atmosférický výzkum prokázala, že většina světových toků vysychá. V reakci na čím dál zdomácnělejší povodně připravilo ministerstvo zemědělství zpřísnění pravidel pro hos-podaření na svažitých pozemcích, jejichž součástí je i navýšení podílu organické hmoty,výsadba zeleně a další protierozní opatření. Český svaz ochránců přírody vystopoval, že exotické lípy zabíjejí stovky chráněnýchčmeláků, a vyzval veřejnost ke spolupráci při jejich mapování. Lépe na tom však nejsou ani včely, jejichž počty se snížily místy až o polovinu, a poslanci Evropského parlamentu proto vyzvali k jejich záchraně — k největším hrozbám prý patří pesticidy, nedostatek genetické rozmanitosti a klimatické změny. Letošní kůrovcová kalamita se stala pravděpodobně nejrozsáhlejší za půlstoletí a slavný český důchodce Miloš Zeman a mnozí další zahořeli touhou „zachránit“ kácením Šumavu. Správa KRNAP se rozhodla pro udržitelné lesnické standardy FSC, čímž vzniklo největší souvislé takto obhospo-dařované území u nás. Týden putovala Moravským krasem pětice kamarádů se žlutým kontejnerem, aby svým „ekovandrem“ propagovala třídění odpadů. I díky překvapivému hlasu Olgy Zubové prošlo parlamentem diskutabilní šrotovné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.