Mizející ostrov severské tajgy uprostřed Čech

23. června 2019 /
foto: Hnutí DUHA Olomouc (vše). Vnitřek rezervace, skryt zrakům veřejnosti, byl postupně „vyrabován“.
Pobyt v okolí Břehyňského rybníka na Českolipsku může být při troše štěstí mystickým zážitkem. Volání jeřábů, křik orla mořského nebo noční vytí vlků pod siluetou hradu Bezděz… Málokterá oblast v Česku je domovem tolika uhrančivých druhů. V reliktních borech se navíc zdá, jako by se zastavil čas. Hvízdající rorýsi tu bez povšimnutí hnízdí ve stromových dutinách jako před tisíci lety. Na rákosiny v okolí navazují olšové porosty a také unikátní podmáčené smrčiny — nikde jinde v Česku tak rozsáhlé nížinné smrkové lesy nenajdeme. Nechcete-li jezdit stovky kilometrů do severovýchodního Polska, pak ostrov „malé Bělověže“, severské tajgy, najdete i ve středu Čech. Nebo jste mohli najít aspoň donedávna…

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo nejprve rozhodnout o schválení tohoto komentáře a jeho následném zveřejnění. Více v "Pravidlech pro komentáře" níže. Děkujeme za pochopení.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 5/2019 vyjde v 2. polovině října.