Občanský kalendář

28. května 2016 /

Na této dvoustraně opět přinášíme tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře. Nechybí ani výběr aktuálních výzev a petic souvisejících s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 19. 6. Knihex. Ostrov Štvanice, Praha, 10—20 hodin. Všichni malí nakladatelé aneb knihy nad Vltavou. Další ročník „trhu malých nakladatelů“, včetně 7.G. Více informací na www.knihex.cz.
  • 21. 6. Slunovrat. Pracoviště Lipová, Brno, 15—18:30 hodin. Odpoledne plné her a pozorování v zahradě včetně hmatového chodníku, tvoření z přírodních materiálů a mnohé další. Více informací lenka.simkova@lipka.cz. Pořádá Lipka.
  • 24. 6. Festival Jeden svět v Jilemnici. Kino 70, 19 hodin. Promítání ThuleTuvalu, dokumentu, který objasňuje, co mohou mít společného grónské městečko a polynéský ostrovní stát. Zvýšení hladiny oceánu a změny v každodenním životě jsou pro obě místa novou zkušeností.

foto: usarjnco

  • 25. 6., 10. 9. a 8. 10. Pěstuj ekologicky! Komunitní zahrada Kuchyňka, Troja, Praha, vždy 14—18 hodin. Kurz spojující základní teoretické souvislosti a techniky ekologického zahradničení. Vedení se ujmou zahradnice Míla Hilgertová, Radka Pokorná, Mirka Jirková a další odborníci z praxe (třeba Radomil Hradil). Více informací na biospotrebitel.cz/eppz.
  • 9. 7. Bioslavnosti. Staré město pod Sněžníkem, od 10 hodin. Tradiční festival dobrého jídla, pití a zábavy pro celou rodinu nese tento rok motto Chléb & víno. Dozvíte se vše o domácím pečení kváskového chleba, seznámíte se s biovinaři a mnohým dalším. Pořádá PRO-BIO.

  • 15.—17. 7. Baobabyfest. Přírodní areál Strážná, Hostišová u Zlína. Festival zahrnující vystoupení hudebních skupin, přednášky odborníků, tematické workshopy, prodej hand made a eco-friendly výrobků, prezentace občanských sdružení či výstavy fotografií. Součástí je i program pro děti. Více informací na www.baobaby.org.
  • 16. 7.—26. 7. a 13.—27. 8. Letní škola přírodního stavitelství s Petrem Skořepou. Letní tábor Polana, Bílé Karpaty. Spojení teoretických seminářů Přírodní stavitelství a Cesta soběstačnosti s praktickým workshopem Hliněné omítky, izolace ze slaměných balíků, které Ekovesnice pořádá v průběhu roku. Letos je letní škola pojatá jako tábor, kam mohou přijet i celé rodiny s dětmi. Program i ubytování proběhne na dětském táboře s dřevěnými chatkami. Pro děti od 4 let je připraven samostatný program. Více informací a přihlášky na www.ekovesnice.cz.
  • 22.—23. 7. Festival Colour meeting. Polička. Festival, který chce ovlivňovat svět tím správným směrem. Vystoupí Manu delago handmade, Ponk, Justin Lavash, Činna a další.
  • 8.—12. 8. Řemeslné léto. Lipová, Brno. Příměstská pětidenní tvořivá dílna zaměřená na práci s přírodním materiálem (hlína, textil, dřevo a rostliny) a inspiraci nejen do pedagogické praxe. Více informací a přihlášky blanka.jiru@lipka.cz. Pořádá Lipka.
  • 12. 8.—11. 9. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Přihlaste se na exkurze Hnutí DUHA na Šumavě. Tipy exkurzí: jedna čtyřdenní, dvě víkendové a jedna jednodenní, vždy pod vedením odborného průvodce. Pokaždé do nejvzácnějších míst obou národních parků včetně těch běžně nepřístupných.
    • 12.—14. 8. 2016: Exkurze napříč Šumavskými pláněmi: Modravské slatě, Březník a Ptačí potok
    • 20. 8. 2016: Exkurze napříč Modravskými slatěmi
    • 24.—29. 8. 2016: Velká exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les
    • 9.—11. 9. 2016: Exkurze napříč jižním masivem Národního parku Šumava. Více informací a přihlášky na www.hnutiduha.cz/exkurze.

  • 16.—21. 8. Festival Banát. Eibental, Rumunsko.Legendární festival v české vesnici na úpatí rumunských Karpat pořádaný k podpoře a udržitelnosti místní krajanské komunity, kde v současné době žijí téměř dva tisíce Čechů, kteří sem odešli v roce 1823. Hrají Zrní, Živé kvety, Vladimír Merta, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Lucie Redlová a dalších 25 kapel a 10 divadel. Více informací na www.festivalbanat.cz.
  • 17.—21.8. Mezinárodní permakulturní učitelský kurz. Toulcův dvůr, Praha. Dozvíte se o principech učení ze všech stran a o nových metodách učení. Tento kurz je totožný s Teachers course of permaculture po celém světě. Lektorem bude Tomas Remiarz.
  • 25.—28. 8. Letní škola permakultury — design jedlé lesní zahrady. Merboltice. Praktické setkání s pokročilým designem na místě, kde taková zahrada vzniká, v sousedství starých ovocných sadů v CHKO České středohoří. Oba kurzy jsou překládané do češtiny. Více na www.akademiepermakultury.cz a www.permajoga.cz.
  • 19. 8. Komorní koncert pro šumavskou divočinu. Prachaticko. V pořadí již 6. koncertní série benefičních vystoupení, tentokrát opět na Šumavě. Pořádá Divočina Šumava.
  • Od října. Škola občanské iniciativy. V říjnu začíná série víkendových kurzů Školy občanské iniciativy Hnutí DUHA. ŠOI je vzdělávací kurz s mnohaletou tradicí, který v minulých letech absolvovaly tři stovky účastníků. Přihlašování bude spuštěno během letních prázdnin na www.hnutiduha.cz/pridejte-se/skola-obcanske-iniciativy.

Petice a kampaně

  • Zachraňme údolí Oslavy. Vodní dílo na řece Oslavě u Čučic by mohlo zdevastovat jedinečné údolí řeky Oslavy a Chvojnice a vést k rozvrácení jeho tvářnosti, ke zničení jeho historických, a především přírodních hodnot a krás, k likvidaci výskytu kriticky ohrožených druhů fauny a flory. Akce na podporu údolí se uskuteční 19. 6. na náměstí v Oslavanech. Více informací a petice k podpisu dodá vit.aldorf@post.cz, viz též facebooková stránka Zachraňme údolí Oslavy.

foto: archiv F

  • Už žádné další GMO — Say no to new GMO. Zemědělské a chemické společnosti se snaží dostat zpátky do hry některé geneticky modifikované organismy a tvrdí, že některé GMO produkované novými technologiemi ve skutečnosti GMO nejsou. Více informací získáte a petici podepisujte na mezinárodních stránkách Greenpeace www.greenpeace.org.
  • Zákaz chovu takzvaných kožešinových zvířat. Organizace Svoboda zvířat spustila kampaň a petici proti chovu norků, činčil či lišek. Zvířata jsou často chována v podmínkách, které neodpovídají jejich etologickým potřebám a trpí nejrůznějšími poruchami a onemocněními. V zemích jako Velká Británie či Rakousko je již chov zcela zakázán. Miřte na www.svobodazvirat.cz.

foto: archiv F

  • Následujme sousedy. Slovenská Sloboda zvierat získala již 55 tisíc podpisů podporujících zákaz chovu, drezúry a předvádění všech druhů zvířat v cirkusech, delfináriích, akvaparcích a ostatních druzích zábavních parků na území Slovenska. Podporu má ve slovenském ministrovi zemědělství Peteru Hajnalovi, který má návrh zákona na zákaz volně žijících zvířat v cirkusech jako jednu ze svých priorit. Více informací a petice k tisku na slobodazvierat.sk, českou petici lze podepsat na www.cirkusybezzvirat.cz/pomoc/petice.

Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.