Poznej svou hostinu

25. dubna 2020 /
foto: Daniel Joshua
Píše se rok 1985. Australská ekofilosofka Val Plumwood (1939—2008) se v období zimních monzunových dešťů vydává ve své malé kánoi na plavbu po řece Erre (East Alligator) v severoaustralském Národním parku Kakadu. Nezdá se, že by se ten den mělo přihodit něco špatného — Plumwood ostatně není na řece poprvé. Během plavby ji však nečekaně napadne krokodýl mořský, jeden z nejnebezpečnějších predátorů. Jakýmsi zázrakem se jí podaří smrtící útok přežít a dostat se na břeh. Po několika útrpných hodinách v bažinaté oblasti plné jiných hladových krokodýlů se nakonec s vypětím všech sil doplazí pro pomoc. Tento smrti blízký zážitek ji později přivede k úvahám o lidské roli v potravním řetězci, posmrtně sebraným v nedokončené knize The Eye of the Crocodile (ANU Press 2012).

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2020 vyjde v 2. polovině června.