Ropné laguny: nejtišší ekologická katastrofa Česka

23. června 2019 /
foto: Sabina Vojtěchová (vše). Opuštěný areál Ostramo.
V květnovém úterním ránu proudí po ostravském nádraží davy cestujících. Po slunném dubnu vyměnila většina z nich letní oblečení za bundy a deštníky. Obloha je dnes v Ostravě temná stejně jako ve většině republiky. Díky populárnímu festivalu je z industriálních prostorů města nejznámější areál Dolních Vítkovic, pozůstatků z let rozmachu těžkého průmyslu je tu však k vidění mnohem víc. K průmyslovému centru republiky patří vedle hutí, železáren a bývalých černouhelných dolů také odvaly, skládky a odkaliště. Jen kilometr od sídliště Fifejdy tak tiše přežívá jedna z největších ekologických zátěží České republiky. Jedy z ropných lagun bývalé chemičky Ostramo vzbuzují emoce již přes třicet let.

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo nejprve rozhodnout o schválení tohoto komentáře a jeho následném zveřejnění. Více v "Pravidlech pro komentáře" níže. Děkujeme za pochopení.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2019 vyjde v 2. polovině prosince.