Země není předmět k drancování

26. února 2020 /
foto: Sebastian Prax
„Filozofie je jako světlo. Není sice vidět, ale ukazuje nám všechno kolem nás.“ Vzpomínám na slova, která jsem před třemi lety slyšel od Anny Hogenové poprvé. Hloubka, vhledy i nadhledy nám ukazují věci, jak se jeví ze své podstaty. To je fenomenologie. Filozofický směr, ve kterém se snažíme opakovaně vracet k počátkům věcí a zamezit působení apriorních předpokladů, které přicházejí z lidské mysli, a nikoli z věcí samých. Anna Hogenová získala v roce 1978 doktorát z filozofie na Filozofické fakultě v Praze pod vedením Jana Patočky. Svými myšlenkami navazuje na tradici fenomenologie, se kterou započal český rodák Edmund Husserl (*1859). V současné době přednáší a vyučuje na Pedagogické a Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2020 vyjde v 2. polovině dubna.